پارکینگ هوشمند چیست؟ ۸ میزیت پارکینگ هوشمند

پارکینگ هوشمند چیست

پارکینگ هوشمند چیست؟

امروزه با پیشرفت فناوری روز دنیا، یکی ازدستاوردهای مدرن دنیای امروز پارکینگ هوشمند می‌باشد. دسترسی به این پارکینگ برای افراد دارای مزایای فراوانی است که راحتی و آسایش را برای همگان به ارمغان می آورد. با توجه به پیشرفت و گستردگی جمعیت در تمام مناطق و افزایش خودروها؛ بودن یک پارکینگ می‌تواند از بروز بسیاری از مشکلات جلوگیری کند. پارکینگ‌ها دارای انواع مختلفی هستند که با توجه به متراژ ساختمان و همچنین نیاز ساکنین ساخته می‌شوند.

در گذشته پارکینگ‌ها به صورت معمولی و ساده ساخته می‌شدند. اما امروزه با توجه به تکنولوژی؛ هوشمند سازی پارکینگ‌ها در دستور کار قرار گرفته است. افراد تلاش می‌کنند با نوآوری؛ استفاده از منابعی همچون سوخت؛ فضا و زمان را به کمترین حد خود برسانند و برای پارک خودروها جای ایمن و مناسبی مهیا کنند.

امکانات پارکینگ هوشمند چیست

پارکینگ هوشمند دارای تجهیزات زیادی می‌باشد. گیت‌وی؛ سنسور؛ پلتفرم در ساخت پارکینگ‌های کوچک مورد استفاده قرار می‌گیرد. نصب سنسور به مدیریت پارکینگ کمک می‌کند که از پر یا خالی بودن محل پارک خودرو مطلع شود. سنسورهای موجود در پارکینگ؛ بی‌سیم هستند و محل نصب آن کنار یا بالای محل پارک و روی زمین می‌باشد. برای پوشش شبکه در محل، از گیت‌وی استفاده می‌شود.

در برخی از پارکینگ‌ها به‌جای سنسور از قفل هوشمند استفاده می‌کنند. سیستم روشنایی و نورپردازی داخلی این پارکینگ‌ها بسیار مجهز می‌باشد.

مطلب پیشنهادی ۱ : مزایای هوشمند سازی خانه برای کودکان

پارکینگ هوشمند چیست
پارکینگ هوشمند چیست

 

مزایای پارکینگ هوشمند

از مهم‌ترین مزایای پارکینگ هوشمند می‌توان به امنیت آن اشاره داشت. رانندگان با آرامش خاطر خودرو خود را در این مکان پارک می‌کنند و از امن بودن خودرو خود در برابر سارقین اطمینان دارند.

هنگام ورود و خروج به پارکینگ نظم زیادی به چشم می‌خورد. ثبت پلاک خودرو و ساعت ورود و خروج به افزایش امنیت کمک می‌کند. معمولاً مراجعه کنندگان در ساختمان‌های مسکونی مشخص هستند. تعداد خودروها به جز در مواقعی که مهمان دارند، ثابت است. از همین رو دیگر تجهیزات از جمله پرداخت هزینه برای پارکینگ معنایی ندارد. در این حالت ساکنین با نصب تگ بر روی شیشه خودرو می‌توانند وارد و خارج شوند.

برای این منظور از دوربین پلاک خوان و راهبند اتوماتیک استفاده می‌شود. همچنین بیان این نکته که ماشین های غیرمجاز نمی توانند به فضای پارکینگ راه یابند نیز خالی از لطف نیست و به همین جهت که ممانعت از ورود افراد غیر متفرقه دارد از امنیت بالایی برخوردار است.

مطلب پیشنهادی ۲ : انواع سنسور هوشمند

درب این پارکینگ ها به طور اتوماتیک باز و بسته می شود ، بنابراین با وجود یک نرم افزار بر روی تلفن همراه شما یا یک ریموت کنترل دیگر نیازی به پیاده شدن از خودرو و باز کردن کردن درب برای ورود و خرج خودرو به داخل پارکینگ نیست.

برای مجتمعات مسکونی بزرگ، این پارکینگ ها دارای تجهیزات و فناوری‌هایی اند که می توانند جای پارک خالی را به راننده نشان دهند و از بی نظمی و هرج و مرج هنگام پارک خودرو جلوگیری نمایند. درنتیجه کاهش هزینه‌‌های نیروی انسانی را به دنبال دارد.
همچنین استفاده از سیستم هوشمند پارکینگ برای مالکان و مسئولان ساختمان نیز مزیت‌هایی را به همراه دارد از جمله:
o هزینه‌های کاری را کاهش می‌دهد
o مدیریت پربازده و کنترل آسان پارک ماشین

o نارضایتی مشتریان را کاهش می‌دهد
o می‌توانند با گردش سریع مکان‌های پارک در دسترس، درآمد را افزایش دهند.
o ارزش ملک وخرید و فروش در آن منطقه افزایش می‌یابد.
o باعث آسودگی و آرامش خاطر همگان می‌شود

o آلودگی صوتی و آلودگی هوا را کاهش می‌دهد.

مطلب پیشنهادی ۳: تفاوت خانه هوشمند با خانه معمولی

اجرای پارکینگ هوشمند

قفل پارکینگ هوشمند چیست: قفل پارکینگ برای کنترل ورود و خروج غیرمجاز است. این قفل، فرمان‌های خود را از طریق شبکه بی‌سیم و اینترنت دریافت می‌کند.
• سنسور بی‌سیم: این سنسور در بخش فوقانی یا روی زمین پارکینگ قرار گرفته و وضعیت جای پارک را مشخص می‌کند.
• دروازه: هوشمند سازی پارکینگ بر مبنای اینترنت اشیا طراحی شده است که برای کنترل و ارتباط با دیگر بخش‌ها، با شبکه اینترنت بی‌سیم در ارتباط است.
• اپلیکیشن پارکینگ هوشمند: برای باز و بسته کردن قفل، محل پارکینگ و دیگر اقدامات می‌توان از اپلیکیشن پارکینگ استفاده کرد. اپلیکیشن پارکینگ هوشمند، اطلاعات دریافتی از حسگرهای نصب شده در پارکینگ را دریافت کرده و اطلاعات را به رانندگان ارائه می‌دهد.

مطلب پیشنهادی ۴ : ۷ نکته خانه هوشمند

دیگر تجهیزات این پارکینگ‌ هوشمند چیست:
• سامانه خواندن پلاک
• سامانه شمارش خودروها
• اسکنر زیر خودرو
• راهبند برای ورودی و خروجی
• حسگر و سنسور

• سیستم تنظیم روشنایی و نورپردازی
• دستگاه زون کنترل
• دستگاه یادآوری محل پارک در پارکینگ

 

شما میتوانید مطالب بیشتر را در مورد خانه هوشمند در این لینک مطالعه کنید

Admin
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *