المان نوری ویژه نوروز

ویژه نوروز

نوروز نخستین روز سال خورشیدی ایرانی برابر یا یکم فروردین ماه، جشن آغاز سال نوی ایرانی و یکی از کهن ترین جشن های بجا مانده از دوران ایران باستان است. زمان برگزاری نوروز، درآغاز فصل بهار است که امروزه به آن برابری بهاری میگویند. واژه نوروز در معنی عام به معنای روز آغاز اعتدال بهاری( برابری شب و روز) و آغاز سال نو و در معنی خاص بمعنای روز ششم فروردین با نام (روز خرداد) است.

جشن نوروز با تحویل سال یا لحظه اعتدال بهاری آغاز میشود، لحظه ای که خورشید در سیر ظاهری خود در ابتدای برج حمل، از استوای زمین گذشته و برابری روز و شب رخ میدهد.

نوروز بعنوان یک جشن قدیمی و کهن به ارث رسیده و ایرانیان نوروز را آغازگر طبیعت، گاه رویش و زایش باغ و بوستان میدانند و بر این باور هستند که در نوروز،همزمان با طبیعت،باید روزگار نو و جدیدی را با روان و نگرش نو،در تن پوش تازه ای آغاز کنند.

امروزه نیز با آغاز فصل بهار ایرانیان با پوشیدن لباس نو به جشن و شادی میپردازند و در تعطیلات نوروزی به سفر و گردش میروند.

در این ایام جذب گردشگر و توریست در توسعه رونق اقتصادی کشور نقش بسزایی دارد و مسئولین شهرها با تلاش در زیباسازی شهر در این موضوع تاثیر زیادی دارند.

عوامل زیادی بر زیبایی شهر نقش دارند مانند طبیعت ،المان های شهری و المان های نورپردازی. که در این بخش میخواهیم به اهمیت المان های نورپردازی بپردازیم.

هنر نورپردازی دارای انعطاف زیادیست که از آن میتوان در طرح های مختلف در اشکال و اندازه های متنوع استفاده کرد. استفاده از این هنر برای طرح های مناسبتی نیز جذابیت خاص خود را دارد.

برای طرح های المان نوری ویژه نوروز ایده های مختلفی میتوان بکار برد که در اینجا برای نمونه به معرفی چند طرح با مدل های گل میپردازیم که نشانه شکوفایی طبیعت و آغاز سال نو میباشند.

المان نوری ویژه نوروز

artled
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *